ВООЗ закликає всі країни світу запровадити заборону на азбест
В ООН закликали всі країни світу запровадити заборону на азбест, який може стати причиною розвитку раку легень, яєчників та гортані, а також мезотеліоми. Експерти підрахували, що відмова від цієї небезпечної речовини не призведе до серйозних економічних втрат. Навпаки, його подальше використання загрожує значними витратами на медичну допомогу, проведення очисних робіт, покриття судових витрат і виплати хворим.
У зв’язку з цим експерти Європейського бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) закликали всі країни світу вести повну заборону на видобуток, використання, виробництво та продаж усіх видів азбесту.
Завдяки своїй дешевизні та міцності азбест використовувався людьми протягом століть, насамперед, у будівництві та у виробництві фрикційних деталей. Але після того, як було знайдено докази його канцерогенності для людини, більшість країн, але не всі відмовилися від цього мінералу. До 2013 року щорічні обсяги видобутку, виробництва та споживання азбесту скоротилися більш ніж удвічі. Нині лише чотири країни – Бразилія, Китай, Казахстан та Російська Федерація – виробляють понад 99 відсотків світового обсягу азбесту та 25 країн споживають принаймні по 1000 тонн азбесту на рік. Причому, більшість споживання припадає на 10 країн світу: Індію, Китай, Росію, Бразилію, В’єтнам, Індонезію, Казахстан, Таїланд, Туркменістан і Узбекистан.
У новому дослідженні ВООЗ йдеться про те, що щорічні глобальні витрати на надання медичної допомоги, пов’язані з впливом азбесту на здоров’я, за оцінками, становлять 2,4-3,9 млрд доларів. У цю суму не входять додаткові витрати на компенсацію моральної шкоди та соціальне забезпечення. В одних Сполучених Штатах витрати на судові витрати за позовами, пов’язаними з азбестом, досягли 2,3 млрд доларів.